Gradonačelnik Dario Hrebak je uputio pismo ministrici vanjskih i europskih poslova Mariji Pejčinović – Burić nakon je što je u Beogradu podignut spomenik Milanu Tepiću, majoru bivše JNA koji dignuo u zrak skladište streljiva Barutana. Dopis i reakciju koje su podržale i bjelovarske udruge proistekle iz Domovinskog rata donosimo u cijelosti.
Poštovana ministrice Pejčinović Burić,
Nakon što je početkom godine Vlada Republike Srbije donijela odluku o podizanju spomenika u Beogradu svom „narodnom heroju“ Milanu Tepiću, majoru bivše JNA, a nakon čega sam, uime razočaranih Bjelovarčana, ali i u svoje ime, već reagirao javno prema Vašem Ministarstvu, odluka je u međuvremenu sprovedena u Srbiji. Naime, riječ je o majoru koji je 29.rujna 1991. godine kao zapovjednik skladišta borbenih sredstava u šumi Bedenik pokraj Bjelovara dignuo u zrak skladište sa 170 tona streljiva. Tom je prilikom poginulo 11 bjelovarskih branitelja, a tim potezom je zamalo sravnio i grad Bjelovar. Na sreću svojim samoubilačkim potezom nije uspio eksplozivom raznijeti i ostala susjedna skladišta i time ugroziti živote i drugih građana grada Bjelovara. Bez obzira na strahote koje je učinio Bjelovaru 1991., majoru Tepiću jučer je na 26. godišnjicu njegova čina, kojim je presudio i sebi i mnogim mladim životima, otkriven spomenik u Beogradu, a poklonili su mu se srpski ministar obrane Aleksandar Vulin, ministar za rad i zapošljavanje Zoran Đorđević, predstavnici srpske vojske i ostali građani Srbije. Napominjem da je, uz hrvatske branitelje, Tepić u smrt poslao i brojne svoje vojnike, pripadnike JNA, što je još jedan razlog radi čega bi taj čin trebala osuditi i Vlada Republike Srbije.
Smatram kako takav politički potez nimalo ne pridonosi dobrim odnosima između Republike Hrvatske i Republike Srbije. Štoviše, suprotstavljen je unaprjeđivanju odnosa na načelima međusobnog uvažavanja koje zastupa Vlada Republike Hrvatske, o čemu se početkom godine očitovao i Vaš prethodnik, tadašnji ministar vanjskih i europskih poslova nakon saznanja o odluci o podizanju spomenika u Beogradu.
Molim Vas da se očitujete i reagirate na sporni događaj prema Vladi Republike Srbije upućivanjem odgovarajuće diplomatske note kako bi Bjelovarčani, ali i srpski građani, kojima je major Tepić oduzeo njihove bližnje, mogli mirnije spavati.
S poštovanjem,
GRADONAČELNIK
Dario Hrebak, v.r.

