Piše:D.Vitanović
U veljači ponovo počinju voziti vlakovi na liniji Banova Jaruga – Daruvar, a u ožujku kad bi se pruga Sveti Ivan Žabno – Gradec trebala spojiti na glavni kolosijek prema Zagrebu, putovanje vlakom od Bjelovara do metropole skratilo bi se na 50 minuta do sat vremena. Epilog je to sastanka župana Damira Bajsa s predsjednikom Uprave HŽ Putničkog prijevoza Željkom Ukićem gdje su promptno dogovoreni svi koraci. Naravno da u u pozadini svega stoji i potencijalno velika blamaža države u cjelini ukoliko bi nova pruga ostala slijepo crijevo zbog kašnjenja izgradnje drugog kolosijeka između Dugog Sela i Križevaca. Tu je činjenicu župan Bajs dobro iskoristio na ranijem sastanku s ministrom prometa Olegom Butkovićem koji je doslovce naredio HŽ-u da spoji prugu Žabno – Gradec na glavni kolosijek i izgradi 600 metara koji nedostaju.

-Treba reći da je HŽ nudio da već u prosincu krenemo s novim voznim redom na daruvarskom području ali to smo odbili jer treba sve dobro pripremiti i ispeglati vozni red. Stoga je dogovoreno da sve krene 6. veljače iduće godine. A što se tiče putovanja od Bjelovara do Zagreba za prvu ruku se neće mijenjati vozni red osim što će nakon spajanja pruge Žabno Gradec, vlakovi do Zagreba voziti dvadeset minuta kraće, dakle za nekih sat vremena. Kad se izgradi drugi kolosijek od Dugog Sela do Križevaca putovanje će se još skratiti i tada možemo uvesti još linija – kaže Dalibor Petrović, zamjenik predsjednika Sindikata strojovođa.
Vremenski odmak je zatražen zbog još jednog razloga koji bi putnike trebao ponovo privući u vlakove.
Sufinanciranje karata
-Županija će pomoći vraćanju putnika u vlakove, posebice u Daruvaru gdje obnovljena pruga već dvije godine zjapi prazna, a vjerujem i u Bjelovaru, sufinanciranjem putničkih karata kako bi bile što povoljnije. I HŽ će sa svoje strane rezati cijenu tako da će u konačnici građani putovati osjetno jeftinije, a povratne karte će vrijediti duže – kaže župan Damir Bajs koji je zahvalio ministru prometa Olegu Butkoviću na obećanim potezima koji se počinju provoditi u praksi.

U ružičastom raspletu Daruvarčani u veljači, Bjelovarčani u ožujku, te naravno svi građani županije, vlakom će putovati jeftinije i udobnije. Iz Bjelovara bi vlakovi do Zagreba trebali voziti prosječnom brzinom od stotinu kilometara na sat.

