S obzirom da je sezona branja grožđa i spremanja mošta u vinske podrume na samom je vrhuncu, bjelovarska policija upozorava građane na opasnosti koje prijete u vinskim podrumima za vrijeme vrenja zbog mogućnosti trovanja ugljičnim dioksidom. Inače, alkoholno vrenje je proces u kojem se nizom biokemijskih procesa u metabolizmu kvasca razgrađuje šećer i pretvara u alkohol i CO2(ugljični dioksid) – plin teži od zraka koji se nakuplja u donjim dijelovima slabije ventiliranih podruma. Ovisno o površini podruma, istiskuje zrak u gornje slojeve, tako da dolazi do situacije da kisik neophodan za disanje postaje nedostupan.
U slučaju da u podrumu ima mnogo ugljičnog dioksida, zbog pomanjkanja kisika može doći do gubitka svijesti i smrti. Podrume treba prozračivati, a prisutnost ugljičnog dioksida može se utvrditi paljenjem svijeće. Ugasi li se ona odmah, znak je da u podrumu ima više ugljičnog dioksida, pa ga je potrebno prozračiti. (ika)


Comments are closed.